Atomový reaktor

Několik poznámek k tomu proč vlastně atomové reaktory převádějí energii na elektrickou skrčkou přez turbínu;)

No především proto, že „design“ popsaný na Wikipedii k tomu směřuje http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_reactor#Mechanismatomova_baterie
Hlavní princip tkví v tom, že většina energie uvolněná při rozpadu paliva (Uran 235+n = U236) se uvolňuje v podobě kinetické energie
rozštěpených částí a volných neutronů = ve finále tepla. Které se následně skrze parogenerátor a turbínu se spřaženým elektrickým generátorem mění na elektřinu.

Sice existují pro kosmické sondy varianty s „přímou přeměnou“ kdy se teplo pomocí termočlánků přeměňuje na elektřinu, ale tahle přímo nepřímá přeměna asi nebude to pravé ořechové vzhledem k podávaným výkonům;)

Existují zdá se i studie o přímější variantě přeměny na elektřinu https://fusion.gat.com/pubs-ext/AnnSemiannETC/A23593.pdf  a zde: pomocí nanomateriálů a zdá se, že v Los Alamoms vývoj neskončil před 40 lety, ale moc konkrétnějších informací jsem na netu nedohledal . Asi budou stále ještě tajné, nebo nejsou ?;)

Konečně popularizační články tohoto typu o modulárních atomových reaktorech 4 generace, možná napovídají, že jádru ještě neodzvonilo.

Kupříkladu v Rusku se zdá budoucnost malých zdrojů skoro nadosah.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď