Solární plachetnice už krouží;)

První solární plachetnice LightSail na oběžné dráze země,  vypuštěná „tajným“ armádním robotickým raketoplánem Boeing X-37B 29.5.2015. Neměla zpočátku moc jednoduchou misi. Nejdříve nechtěla s operátory komunikovat a ozvala se po 8 dnech. Později zlobili baterie a nebylo dost elektřiny pro rozvinutí solární plachty. Naštěstí se podařilo všechny „dětské nemoci“ přestát a teď už nám krouží nad hlavami a občas ji můžete i zahlédnout. Její řídící centrum prozradí nejen polohu pro případné pozorování, ale také čerstvé telemetrické údaje a fotky, no většinou fragmenty fotek;)

Jak vypadá plachetnice na obloze:

Co je solární plachetnice a proč to vlastně je ?
Stejně jako se družice připisuje Arturu C. Clarkovi tak i on pravděpodobně může za popularizaci tohoto nápadu, ikdyž o ní psal už i J. Verne;)

Tato solární plachetnice není první, tou byl Japonský  IKAROS v roce 2010 a měl na „solární pohon“ doletět k Venuši, což se podařilo. Co je na Light Sail zajímavé? Především ji vypustila nevládní a nekomerční organizace – The Planetary Society. A to za peníze „dobrovolníků“ z celého světa na KickStarteru původně potřebovali 200 tisíc $ a přesto vybrali 835 557$.

Postavili je ve velikosti CubeSat, což jsou malé satelity velikosti kostky o hraně 10cm (nebo jejich „slepence“).

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď