Situace v Sýrii

Copak se změnilo za zadání v české televizi, když najednou najdete takovýhle rozhovor?

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1628712-asad-pro-ct-rebelove-jsou-jako-zoldaci-vetsina-plni-zajmy-jinych

Čímpak to, že marketéři tvořící v masmédiích „názor co si má stádo ovčanů myslet“, otáčejí o 180st?

Podívejte se na celý rozhovor, ale i tyhle výňatky z něj jsou pecka:

V osobní rovině – vaše vnímání veřejností, zejména na Západě, prošlo opravdu zajímavým vývojem – od naděje pro svou zemi přes jednoho z hlavních světových padouchů až po dnešek, kdy se znovu stáváte součástí rovnice v Sýrii. Jak jste prožíval tento vývoj?

Čí vývoj?

Vývoj od naděje pro svou zemi…

Myslíte před krizí?

Ano, a že vás teď začínají opět zahrnovat do budoucnosti Sýrie…

Jestli mluvíte o vztazích se Západem, v roce 2005 jsem byl zabiják, v roce 2008 jsem byl mírotvůrce, pak se ze mě stal v roce 2011 řezník, teď je tam nějaká pozitivní změna, ale samozřejmě velmi opatrná, ne příliš viditelná.

Takže vzkaz Západu je, že neexistovalo žádné úmyslné zabíjení civilistů, žádné masivní mučení oponentů režimu?

Představme si, že tahle propaganda je pravda. Jak byste mohl mít veřejnou podporu a zůstat ve své funkci pět let, když proti vám stojí nejsilnější země světa, nejbohatší země světa a vaše obyvatelstvo, které zabíjíte, by taky bylo proti vám? Jak byste to vydržel pět let? To není možné, musíte mít podporu. Jak byste mohl mít podporu obyvatel, kdybyste je zabíjel? Můžete to vysvětlit? Ne? Já taky ne. Takže to není pravda. Když chcete mluvit o obětech – každá válka je špatná, neexistuje dobrá válka. I když se vede za správnou věc, je to špatná válka a musíte se jí vyvarovat. Ale když nemůžete, tak válka přináší zabíjení, vyzbrojování přináší zabíjení, vždycky máte oběti a vždycky máte nevinné oběti v jakékoli válce v dějinách. Ale jak byste je mohl úmyslně zabíjet a zároveň usilovat o jejich podporu?!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď