Odsávat, nebo vysávat ?

Docela dlouho, samotného mě překvapilo jak, jsem řešil zda odsavač pilin, nebo vysavač. Proč ? Inu ono to bastlení produkuje dost pilin, hoblin a prachu. No a protože mám většinou jen ruční přenosné nářadí – nemaje pořádné dílny, vymýšlel jsem i různé mezi-verze .

Poučení „z krizového vývoje“;)

Odsavač je pro moje potřeby:

  1.  Moc velkej a neskladnej
  2. Rychlost proudění vzduchu nedostatečná pro odsávání ručního nářadí. Překvapení ? No je to tak rychlost zredukovaná do trubky malého průměru není dostatečná!

Vysavač je ta skoro správná cesta:

  1. Malej, skladnej, výkonnej za rozumnou cenu a nikoli levný šmejd – Nilfisk AERO 26-2L PC
  2. Tak jako i jiným se mu jemným prachem rychle ucpává filtr

Finální a ideální řešení:

  1. Nikoli dražší a výkonnější vysavač, ale cyklonový předfiltr, někdy se mu říká i vortex.

V česku ale aby jsi malý cyklon pohledal a vyrábět ho z plechu není jednoduché a ve výsledku ani levné. Jediný tuzemský, dostupný je ADAMIK FS 50 za 1500Kč, nebo s koncovkama a hadicí za necelých 2Kkč.

No za kousek plastu mi to přišlo docela dost, zkusmo jsem objednal „Cyclone Powder Dust Collector “ z čínského BG za 400Kč. Zjevně kopie „dust deputy“ slušně tlustý plast a provedení není nejhorší. Hrdla o průměru 50mm.

Namontoval jsem ho na klasický plastový barel s širokým hrdlem 20l – 50l. pořídíte v každých domácích potřebách.

Výsledek naprosto perfektní, při vysávání pilin, prachu popela, zkusmo i písku s pilinami skončilo 99% odpadu v soudku a vysavač zůstal v podstatě čistý. Filtr také = neztratil tah , nebylo třeba oklepávat filtr…

Jediné na co je třeba dát pozor je naprosté ucpání hadice, potom dochází sice k vratné, ale deformaci boků soudku. Popelový filtr je za odnos k dispozici;)

EDIT k 24.1.2017 Nemít již pořešeno, šel bych cestou téhle konstrukce. V podstatě vylepšení levnýho vysavaše na popel o cyklonový filtr…

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď