Jak je to vlastně s těmi vybuchujícími, hořícími LiOn akumulátory ? Ano některé z těchto akumulátorů mohou opravdu způsobit požár. Proč tomu tak je ?
Nejdříve se podívejme na to jaké vlastně typy „Lion“ akumulátorů ve svých zařízeních máme.
Rozdělení bychom mohli udělat podle chemického složení a nebo podle „opláštění“ (myšleno především z pohledu konstrukce akumulátoru) . Přehled typů baterií, nejen na bázi LiOn.
Ale k tomu hoření.
Nejproblematičtější z pohledu požární bezpečnosti jsou asi akumulátory „Li-Po“ (Lithium polymer battery) . Právě tyhle se nejčastěji objevují v těch „skvělých placatých zařízeních co skoro nic neváží“, stále častěji. A ano možnost, že akumulátor zahoří, je cenou za nižší váhu zařízení.
Problém akumulátorů je v konstrukci a v obsahu Lithia, které se nerado s vodou a to i vzdušnou vlhkostí.
Elektrody procházející „plastovým pytlíkem“ ve kterém jsou „smotány anoda s katodou a napuštěny elektrolytem“ . Totiž dříve nebo později začnou někde propouštět vzdušnou vlhkost a potom už je k zahoření jen krůček.
Situaci samozřejmě může zhoršit i zvýšená teplota ve kterém je akumulátor skladován, nevhodné nabíjení, nebo porucha elektroniky, která má akumulátor chránit před přebitím, nebo příliš hlubokým vybitím. Oba stavy jsou pro akumulátor „smrtelné“. A mohou vést k nafouknutí článku, následně se poruší jeho hermetičnost a ohníček je na dohled…
Samozřejmě druhou a ještě rychlejší možností je zatlouct do akumulátoru hřebík (nebo jinak porušit jeho hermetičnost). Stejně tak tvrdý zkrat vede k témuž.
Jak to vypadá se podívejte třeba na tomhle videu:
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.