Prvním krokem je změření a spočtení potřebného materiálu. Samozřejmě za předpokladu, že už máte vymyšleno co chcete. Jen napovím šuplíky jsou dobrou cestou jak maximálně využít prostor dole, skříňka ve výši oči je rozumnější než šuplík v téže výši, nemáte li zvláštní zálibu v lezení po žebříku;)
Tak tedy hloubka šuplíků bývá od 40 do 60 cm . Kuchyňské korpusy se většinou dělají 55cm hluboké. Knihovnička má obyčejně v rozmezí 18-27cm hloubky. Šíře u šuplíků nejčastěji 60cm a neměla by jít přez 90cm! Konstrukční problémy a přílišná zátěž výsuvného mechanizmu.
Pokud budeme konstruovat korpus poličky do kuchyně tedy 60cm široké, 55cm hluboké a do 1m výšky jistě si vystačíme s tloušťkou spárovky 18-20mm. Pokud zamýšlíte vysokou knihovničku je dobrým nápadem bočnice udělat masivnější. A pokud je šíře knihovny (mezi jednotlivými stojnami k 1m už musíte sáhnout po silnějším materiálu 25-30mm v závislosti na dřevině. Smrk a borovice 30mm a více jsou jistotou, nebo zmenšete rozestupy mezi stojnami knihovny.
Následuje pořízení materiálu ze kterého budeme korpus skříně, skříňky, šuplíku dělat. Je dobré nespoléhat na to že pořizovaná spárovka bude na mm přesná a na sebe kolmá! A raději počítat s prořezem. Tedy kupujeme cca o 10-15% materiálu více, nebo si uděláme detailní řezací plán. Nejčastější tloušťka řezacího kotouče je 3mm!, počítejte s tím;)
Spárovka je běžně dostupný materiál a nejčastěji (a nejraději) kupuju spárovku na netu. Borovice, smrk, modřín, dub p-ronic.com a hevea a akát na heveawood.cz . Viz můj článek kde nakupovat.
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.