3. Brousíme a natíráme

Tak jo, nějakým způsobem máme nařezáno. Dál nás čeká broušení.

V závislosti na tom jak kvalitní spárovku jsme si koupili, jak jsme nároční a co bude výsledná povrchová úprava bychom měli dřevo pořádně přebrousit.

Proč, když prodejce tvrdí, že už „to je broušeno na 80“ ? Ze dvou důvodů . Jednak je dřevo mrška přírodní materiál a sem tam nějaké to vlákno vztyčí;) Druhak je spousta „zlatoústých prodejců“ a realita je zcela jiná;)
A v neposlední řadě i proto, že zrnitost 80 je ještě „docela hrubá“.

Brousíme vždy různou hrubostí od 80 do 240 (čim vyšší číslo tím jemnější výsledný povrch). Je na množství plochy zda bruskou nebo ručně obojí má svoje.  Každopádně brousíme dřevo ne kolejnici, takže vždy ve směru vláken! (prostě jak dřevo rostlo). Počítejte s tím, že po natření je každá chyba, rýhanec vidět mnohem více!

Každopádně po prvním nátěru se ještě finálně brousí povrch (320 a jemnější) a následuje jeden nebo dva finální nátěry.   Už víte proč jsou drobnosti ze dřeva v „Kvikea“ tak levné?;) No dobrá tak tohle je jeden z těch důvodů;).

Natíráme!

Je spoustu výrobků pro povrchovou úpravu dřeva. Spousta z nich používá jako rozpouštědlo benzín a dost mi smrdí (Třeba OSMO;). Laky nepoužívám, nevidím důvod proč bych měl.

Nejvíce mě oslovují přírodnější povrchové úpravy dřeva. Pokud budete vyrábět vnitřní nábytek, tak čím méně chemie tím lépe. Puristickou cestou jsou oleje, nebo směsi olejů a vosků. Platí zásada že na povrchy pravidelně přicházející do styku s vodou je lépe použít olej, neb vosk se vyplavuje a „dělá fleky“ obzvláště ten včelí;) Dobrou zkušenost mám se směsí lněný75%, makový 10%, světlicový 10%, pomerančový 5% , případně vypustit 10% světlicového a nahradit včelím voskem. Směs v hrnci s teplou vodní lázní 50-6o st C natíráme. Neobsahuje žádné sikativa, takže zavadlá je do druhého dne, plné vyschnutí trvá v zimě i několik týdnů na slunci jen pár dnů.

Nechcete-li příliš experimentovat s mícháním směsí existují „pixlová řešení“. Velmi dobrou zkušenost mám s
Complex Hartöl – tvrdý olej na dřevo a parkety“ na desky kuchyňské linky naprosto dobrý i na vodou zatíženém povrchu stále drží. Navíc na hodně zatíženém místě když se poškrábe stačí lehce lokálně obrousit, přetřít a deska zase jako nová;)

Na modřínové podlahy, akátové schody a zatíženější nábytek jsem používal „Complex Hartölwachs, tvrdý olej vosk na parkety a nábytek“ a i po 4 letech stále spokojenost;)

Oba zmiňované je potřeba natřít alespoň ve dvou vrstvách, u kuchyňské linky hlavně kolem dřezu je jedna vrstva navíc dobrou pojistkou;)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď