Hybridní fotovoltaika

Co je to Hybridní fotovoltaika a jak se liší od ostrovní ?

Zjednodušeně by se dalo říct, že jde o ostrovní FVE, která není tak „předimenzovaná“ a rozvodná síť pro ni automaticky (nebo ručně) plní funkci druhého, neboli záložního zdroje. A to především v zimních měsících, které jsou pro každý ostrovní systém nejkritičtější.

Prostě slunce svítí málo a v domě je naopak potřeba svítit nejvíce, neb den je nejkratší. Z těchto důvodů je ostrovní FVE doplňována elektrocentrálou, nebo malou větrnou elektrárnou. V momentě kdy máte na pozemku přípojku můžete využívat „obou zdrojů“ a „ušetřit“ vlastní investiční náklady.vertex_3kw

V designu FVE se liší jen měnič, a počet panelů (typicky jich bývá méně).

V poslední době je na trhu i řada měničů  „všechno v jedné škatuli;)“  obsahující nejen samotný měnič a řešící logiku přepínání mezi bateriemi a sítí. Ale i vestavěný MPPT regulátor nabíjení baterií z panelů a nabíječ s funkcí UPS ze sítě. Třeba Vertex 3Kw jsem viděl v čr úspěšně použít pravda, tedy jen popsaný na webu.

Proč hybridní fotovoltaiku (HFVE) do každého domu ?

  • snížení účtů za elektřinu
  • podstatné zvýšení nezávislosti na distribuční síti
  • mohou vám jet klíčové spotřebiče i když  „je výpadek“ (zatopíte si moderním plynovým kotlem když nejde elektřina ? – věřte že nezatopíte.

V okamžiku výpadku distribuční sítě je i vlastní libovolně malý „objem elektřiny“ k nezaplacení.

Edit k 2.11.2014:

Doba nám pokročila a technologie se kousek poposunuli kupředu. Zdá se, že už i na českém trhu se objevují opravdu funkční hybridní měniče s vyřešeným problémem přetoků energie do sítě.

Zatím jsem jako první vlaštovku našel měnič Hybridní měnič Infinisolar 48V 3kW podle slov p. Kolaříka provozujícího shop ostrovni-elektrarny.cz už by měla aktuálně prodávaná verze mít tento problém odstraněn.

Dle dokumentace je to „šikovná mašinka“ konceptu vše v jedné krabici. Obsahuje tedy nejen měnič , mppt regulátor dobíjení, ale hlavně má schopnost pracovat s bateriemi, panely a sítí jako třemi zdroji.
To znamená, že je schopný pokrýt i část  příkonu spotřebiče z panelů, baterie a pokud ne celý část i ze sítě! infinisolar
Máme li tedy kupříkladu vodárnu o příkonu 1500W a 1200W v panelech měnič vodárnu roztočí a ze sítě si vezme jen 300W!

Existuje (a v čr se prodává) i jeho tří fázová varianta 10kW.

Jistě se na trhu najdou i další, ale tenhle se mi zatím podle dokumentace zamlouvá nejvíc a cena není „likvidační“.