Ostrovní fotovoltaika

OstrovNe nenavrhuji Vám odstěhovat se na ostrov do tichomoří;) Ač to může vypadat jako ráj, má to svoje mouchy;)

Řeč je o ostrovním fotovoltaickém systému (FV). Připojením do sítě se vzhledem k podmínkám vůbec nehodlám zabývat.

Co je tedy ostrov a k čemu Vám může být dobrý ?

Ostrovní systém Vám zajistí dodávku “vlastní elektřiny” bez připojení k síti a hlavně Vás naučí přemýšlet hospodárně ;)
Ze své povahy Vám poskytne právě tolik elektrické energie , nakolik jste si ho dimenzovali.

Princip funkce:

Slunce dopadající na fotovoltaické panely je přeměněno na elektrickou energii, která nabíjí akumulátor a následně je spotřebovávána spotřebiči ať už přímo ve formě nízkého napětí (12V-48V jsou obvyklé hodnoty napětí baterií systému) , nebo po konverzi měničem DC/AC jako 230V .

Přímá spotřeba – svítíme

Pro svícení elektřinou v domě postačí malý šikovný systém s jedním až dvěma panely, správnou velikostí baterky a hlavně úspornými svítidly osazenými LED diodami.

Takový systém Vám nejen přesně posvítí tam kam potřebujete, ale bude mít i dobrou návratnost hlavně tam kde není zavedená elektřina, případně v novostavbě.
Aby splnit tohle zadání bude třeba se oprostit od zažitého schématu : Jedna místnost = jedna “100″ uprostřed u stropu (a taky jeden vypínač u dveří;), ale přemýšlet podstatně přesněji nad umístněním jednotlivých světel, tak aby jich bylo raději více a daly se zapínat přesněji dle potřeby.

Ono totiž více světel s malou spotřebou. Kde bude možno zapnout třeba jen dvě tři a většinu času Vám budou svítit přesně na místo kde potřebujete, „méně žere“. Má menší spotřebu = levnější systém. Spojí li se takto připravené osvětlení s FV systémem budeme svítit i v okamžicích kdy to sítě vzdají;)

Měníme:

Pokud potřebujete energie více, nebo provozujete náročnější spotřebiče, je často nutné použít 230V. Nejen z hlediska výkonu, ale i pro lepší dostupnost spotřebičů. Samozřejmě existují specializované spotřebiče (ledničky, čerpadla atp.) i na 12 či 24V a jsou mnohem hospodárnější než jejich 230V protějšky, ale jejich pořizovací cena je vysoká, výběr není velký…

Množství spotřebičů má přímý dopad na dimenzování ostrovního systému. Větší požadavky na odběr znamenají větší systém s vyšším počtem baterií = systémovým napětím, ale nabídnou větší výkon.

Podrobný návod není předmětem toho článku.

Pokud je Váše potřeba elektrické energie vyšší a to je v dnešní době většina případů, je v rámci ostrovního systému třeba řešit „zimní období“ kdy je hlavně v listopadu nedostatek slunečního svitu= tedy i elektřiny z panelů a tuto dobu je třeba „překlenout“ za pomoci elektrocentrály, nebo doplnit ostrovní systém malou větrnou elektrárnou, nebo dalším zdrojem.

Řešení bývá individuální podle možností, umístění či preferencí dotyčného majitele/majitelky „ostrova“.

A kam dále?

Lze čtenáře rozdělit na 2 skupiny, dle zkušeností a schopností si „fotovoltaický ostrůvek až ostrov“ zrealizovat vlastními silami.

Rozumím elektrotechnice a nepotřebuji pomoci.

Nerozumím elektrotechnice a potřebuji pomoci.