Pro kolegu z práce jsem navrhl a pomáhal zrealizovat teplovzdušný kolektor. Proč, inu to co bylo na trhu není příliš pro jeho účely použitelné.
Ano jsou kolektory pro odvlhčování chalupy. Nikoli však s rozumnou možností integrace do střešního pláště, trotl fest řízením a smysluplnou cenou.
Jak tedy na to ?
Máte chalupu. Je to staré stavení bez hydroizolací, tlusté zdi, občas tam jste. Výsledek v podobě zatuchlé chaloupky s vysokou vlhkostí je jen logickým výsledkem.
Jako optimální se mi jevilo užít zdroj co je „zadarmo“. Tedy slunce. Výsledkem je teplovzdušný kolektor. integrovaný do nově rekonstruované střechy. Nasávající vzduch z půdního prostoru, tedy již „částečně předehřátý“. A to teplovzdušným kolektorem s nuceným oběhem vzduchu.
Oběh zajišťuje ventilátor „ze škodovky“, obecně libovolný 12V radiální ventilátor, poháněný přímo solárními panely. Ty jsou hned vedle teplovzdušného kolektoru a tedy stejně osvětlované – et voilà – dokonalá regulace. Navíc tak nějak trotl fest;) Žádná elektronika která odchází v nejnevhodnější dobu.
Konstrukce
Samotné tělo teplovzdušného kolektoru je ze „sendviče“ tedy jde o dva plechy a meze nimi PUR pěna.Správný název je „sendvičový panel“ a jsou z něj nejen segmentová vrata garáží, ale i montované haly a podobné „technické objekty“. Výsledkem je spousta „odřezků a zbytků“, které nejsou ekologicky likvidovatelné a jsou jako levný materiál snadno k sehnání. Konstrukčně je ta věc docela pevná a přitom lehká a tepelně izoluje. Pro naše účely ideální kandidát. Vyzkoušejte bazos.cz a podobné servery, seženete snadno a levě. Ideální je tl. 4-5cm.
Ta tedy šikovný klempíř Vám z tohoto materiálu snadno vyrobí „vanu“ zhruba 2x2m s hloubkou cca 15cm. Větší rozměr není rozumný jednak kvůli váze a převozu. Výška by kvůli namáhání sněhem, také neměla být enormně větší – ani to nemá smysl.
Nýtování, kvalitní lepení všech spojů a natření černou barvou jsou základem úspěchu.;)
Tahle vana má dvě vzduchotechnická hrdla do průřezu 200mm , jsou pro tento rozměr dostatečná.
Uvnitř kolektoru je vlnitý plech pro zvětšení plochy na kterou dopadá sluneční svit, je o trochu menší než vana samotná aby vzduch proudil jak nad ním, tak i pod ním. Rozteče hrdel a ukotvení k podbití střechy jsou individuální jako každá střecha, nemá je tedy smysl příliš kreslit.
Po namontování samotného kolektoru na střechu a montáži vlnitého plechu dovnitř kolektoru namontujeme vodorovnou vzpěru podpírající polykarbonát. Vzpěra z pozinku tl1,5mm profil U a hlavně nečernit!
Zaklápíme!
Z vrchní strany vstupuje slunce a je tedy ideální aby materiál propouštěl co nejvíce světla, byl lehký a pevný a tepelně aspoň trochu izoloval. Výborně se na to hodí dutinkový polykarbonát. Dvouvrstvý 10mm naprosto stačí, hlavně ať je kvalitní. Dobrou zkušenost jsem měl s firmou titan-multiplast.cz dodají potřebný rozměr, nejen plotny o délce 6m.
No a aby nám z vany foukalo jen do domu a ne ven, použijeme na dotlačení polykarbonátu hliníkové lišty s gumovým těsněním a mechovky pod polykarbonát samotný. Je to běžné příslušenství pro montáž polykarbonátových dutinkových desek, vymyšlené pro hladkou dilataci tohoto tepelně roztažného plastu.
Vrchním hrdlem vzduch přivádí ventilátor a spodním je odváděn do domu, optimální je vzduchotechnické potrubí zvané spiro utopené v tepelné izolaci. Doporučuji výrobce D-klima.cz mám s nimi dobrou zkušenost. Také je velmi dobré napojit jak samotný kolektor, tak i rozvod vzduchu pomocí „sonoflexu“ kvůli eliminaci přenosu vibrací ventilátoru. A ano opravdu přivádíme vzduch vrchním hrdlem ! Má to tu výhodu, že pokud nebude ventilátor v činnosti, kolektor se nepřehřeje. Prostě nastane opačné proudění a kolektor bude „samospádem“ vydechovat teplý vzduch na půdu.
Technické detaily kolem oplechování a napojení na střešní krytinu, nakreslil Pavel Hajn a jsou tu s jeho laskavým svolením.
No a dále ? Solární panely zvolte raději s o 50% a více – větším výkonem než je jmenovitý použitého motoru. Solární panel je velmi měkký zdroj proudu a motor pro svůj rozběh potřebuje, naopak proud větší než nominální.
Mě se osvědčili pro přímé napojení třeba tyhle panely.
Přímé napojení přez jistič (pojistky) k motoru, !dostatečně dimenzovanými vodiči! Při 12V jsou proudy mnohem vyšší, počítejte s tím! Dva dráty průřezu min. 4mm při větší vzdálenosti rozhodně většího!.
Ventilátor je umístěný v děrované trubce obalené filtrační tkaninou. Všechny rozvody dobře vzduchotěsně lepte páskou.
Dva kolektory 2x2m velké, jsou pro 200m3 vnitřního objemu naprosto dostatečné pro zamýšlený účel – odvlhčovaní a větrání. Pro přitápění použijte větší plochu.
Ať vám výsledek dobře a dlouho slouží a pošlete mi fotku Vaší realizace!
Přidejte odpověď
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.