Pro vlastní výrobu bubnového filtru jsem se rozhodl po průzkumu trhu. Filtr dostatečné velikosti pro moje jezero a zamýšlený průtok se pohybuje v cených 70 tis. Kč a výše což je poněkud mimo.
Tak tedy vlastnoručně;)
Co potřebujete ?
Starou pračku nebo sušičku s dotatečně velkým bubnem – zadarmo, nebo pár stokorun.
Filtrační síto ideálně nerezové, pořídil jsem 60 micronové, cca 2400Kč pro moji velikost bubnu.
Motorek pro pohon bubnu – ideální jakýkoli rozumný 12V „motorek ke stěračům“, vrakoviště je ideální volba.
O správnou redukci otáček na buben se postará správně velká kladka na osce motorku a v mé případě drážkovaný řemen, který už v sušičce byl.
Po odkrytování sušičky začala demontáž, pro účely bubnového filtru se použije vlastně jen buben a okolní „plechová bedna“.
Zmizel rekuperační výměník, topné těleso, čerpadlo kondenzátu a všechno co dělá sušičku, sušičkou;)
Pokračujeme nýtováním filtračního síta. Mechanicky jsem jemné 60 micronové síto, překryl hrubějším, které je zpevňuje aby se nevytrhlo z nýtů váhou vody.
Dole u dna vidíte plovákový spínač, který řídí posun bubnu.
Zvedne se hladina= naplnila se filtrační kapacita bubnu a je třeba ho pootočit.
Po dokončení bubnu jsem dolů osadil vanu z pozinkovaného plechu pro odvod přefiltrované vody, zpět do jezera.
Osazená je deflekční tryska s průtokem kolem 4 l/min při cca 3 Atm, které dodává ponorné čerpadlo. Přímé připojení jednocoulovým PP, jen poslední 1m je 0,5coulové PP na kterém jsou našroubovány 4oplachové trysky.
Objemové čerpadlo pumpuje vodu do vortexu, kde se odděluje nejhrubší sediment. Následně do bubnového filtru a zpět do jezera.
Oplachová voda teče korýtkem i s odpadem na síto do první nádoby, kde se shromažduje. Odpad se zde zahuštuje, oplachová voda se znovu filtruje skrze 60 micronové síto a jde zpět do jezera. Na horním sítu se oddělují řasy a hrubější nečistoty. Zbývají živiny k hnojení záhonů.
You must be logged in to post a comment.